+48 533 232 575 biuro@spartaqs.com

Spartaqs na Droniadzie 2019

cze 10, 2019 | Aktualności

W dniach 5 – 8 czerwca miała miejsce szósta edycja Droniady – konkursu dla zespołów akademickich w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji – w której po raz trzeci wzięliśmy czynny udział, tym razem jako partner strategiczny.

Jak co roku wszyscy zgromadzeni mieli okazję zobaczyć nasze flagowe konstrukcje (nowa odsłona dronida Ares V4C ze zmodyfikowanym podwoziem, helikopter ratunkowy Helidrone II), a także najnowsze modele dronoidów (Areus, Hermes V8 Cargo, Mareus, Fireball), które wywołały poruszenie i zainteresowanie wśród obserwatorów.

Tegoroczna Droniada to konglomerat najróżniejszych seminariów, spotkań i prezentacji, zarówno dla uczestników i przedstawicieli władz samorządowych, jak i służb mundurowych. W seminarium pod nazwą „Drony nad miastem” wziął udział Sławomir Huczała, Główny Konstruktor i Współwłaściciel firmy Spartaqs, który zaprezentował zgromadzonym analizę obecnego stanu rynku dronowego w Polsce oraz możliwości jego rozwoju w kontekście U-Space. W trakcie swojego wystąpienia Sławomir Huczała położył nacisk na ważną kwestię związaną z bezpiecznym użytkowaniem dronów w przestrzeni miejskiej, a mianowicie kwestię konieczności użycia osłon na śmigłach drona, w celu ograniczenia wypadków i zwiększenia możliwości bezproblemowego lądowania nawet w terenie gęsto zabudowanym. Dokonał również analizy porównawczej systemu ADSB i FLARM, wykazując wyższość drugiego systemu nad pierwszym i przedstawiając FLARM jako „konieczny i niezbędny na takich instalacjach jak drony”. Tym samym wytyczył kierunek, którym powinien podążać rozwój technologii dronowej jeśli chodzi o systemy wczesnego powiadamiania o ruchu lotniczym dla pilotów maszyn bezzałogowych. W drugiej części swojego wystąpienia Sławomir Huczała poddał porównaniu powszechnie dostępne i chętnie stosowane konstrukcje, z tymi dedykowanymi pod konkretne potrzeby przemysłu i służb. Wskazał tym samym, iż rozwiązania dronowe wykonane pod klucz dla danej branży i klienta, uwzględniające ich specyfikę, gwarantują bezpieczne i długotrwałe działanie oraz optymalizację czasu pracy, który należy przeznaczyć na realizację danego zadania. Powyższe warunkuje dopasowanie budowy i materiałów do wymagających warunków środowiskowych, w których nierzadko drony muszą pracować. Jako przykład Sławomir Huczała podał zgromadzonym dronoida pożarniczego Fire Fighter konstrukcji Spartaqs, którego rama jest wykonana z aluminium, dzięki czemu jest odporna na wysokie temperatury, a systemy na dronoidzie dopasowane do specyfiki pracy jednostek straży pożarnej.

Poziom Droniady zwiększa się z każdą następną edycją, a kolejny rok to coraz bardziej wymagające konkurencje i ciekawsze zmagania. Tegoroczna konkurencja „Podaj cegłę” dronem, której pomysłodawcą był Sławomir Huczała z firmy Spartaqs, wzbudziła ogromne emocje i zgromadziła wielu kibiców, którzy dopingowali swoich faworytów, których zadaniem było przeniesienie dronem styropianowych cegieł w jak najkrótszym czasie z punktu A do B.  W raz z poziomem trudności wspomnianego konkursu, rosną również umiejętności i wiedza jego uczestników. W tej edycji studenci walczyli też o jedne z wyższych nagród, jakie można było uzyskać w konkursie dronowym w tej części Europy. Za zajęcie I, II i III miejsca GZM (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) ufundowała zawodnikom nagrody pieniężne, których łączna pula za pierwsze trzy miejsca wynosiła 50 tysięcy złotych. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcą należą się wielkie gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów i dalszego rozwoju.

Droniada 2019 to sukces zarówno zespołów akademickich jak i organizatorów. Szczególne podziękowania należą się Panu Sławomirowi Kosielińskiemu – Prezesowi Fundacji „Instytut Mikromakro” i głównemu pomysłodawcy konkursu, za ogrom pracy włożonej w realizacje przedsięwzięcia i za niezwykłe zaangażowanie w to, by stało się ono ważnym i znanym punktem milowym na dronowej mapie Polski. Jesteśmy przekonani o tym, iż przyszłoroczna edycja Droniady przyniesie nam jeszcze więcej emocji i pozytywnych wrażeń, a studenci ponownie nas zaskoczą konstrukcjami i rozwiązaniami dronowymi, które stanowić będą preludium do szerokiego zastosowania tych maszyn w przemyśle i innych gałęziach gospodarki.

Zapraszamy do śledzenia naszego kanału na Youtube Spartaqs Group

a także profilu na Facebook Spartaqs Group, na których systematycznie pojawiają się materiały z codziennych prac nad technologiami i projektami prowadzonymi w Spartaqs.

Wsparcie

Informacje

Kontakt

Spartaqs Sp. z o.o.
ul. Krasińskiego 29/9
40-019 Katowice
e-mail: biuro@spartas.com
Telefon: +48 533 232 575