DST – DRONOWY SYSTEM TRANSPORTOWY
Co to jest System DST
DST oznacza Dronoidowy System Transportowy.
Jest to innowacyjny sposób na błyskawiczne dostarczanie drobnych przesyłek za pomocą dronów transportowych Spartaqs i sieć dronomatów do nadawania / odbioru przesyłek drobnicowych (tzw. Service Point-y).
Częścią systemu DST są także NOD-y (Nest of Drones), czyli punkty ładowania dronoidów, a także samoloty typu ultralight, używane do transportu na większych dystansach.
Jak działa DST
System jest oparty o autorską infrastrukturę SPARTAQS, uwzględniającą sieć dronoidów, NOD’ów, dronomatów oraz samolotów Ultralight.
Flota zbudowana z dronoidów typu HERMES V8M może być sterowana za pośrednictwem sieci zarządzania Dronet przez operatora w CKL (Centrum Kontroli Lotów). Pozwala to na zarządzanie całą flotą dronoidów transportowych z jednego miejsca.
System pozwala na lot w pełni zautomatyzowany, bez udziału operatora – operator nadzoruje lot ale nie ingeruje w jego realizację. Dzięki temu możliwe są loty także w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, w tym w obniżonej widoczności.
Dedykowany moduł cargo pozwala szybko i pewnie załadować i wyładować kasetę z ładunkiem przez personel na platformie startu i lądowania.
Gotowość technologiczna DST
Zobacz jak działa Dronowy System Transportowy
Technologia Dronowego Systemu Transportowego powstawała w Spartaqs na przestrzeni ostatnich 3 lat. Pomysłodawcą projektu oraz inicjatorem jego powstania jest Sławomir Huczała – Główny Konstruktor i współwłaściciel firmy Spartaqs.
W kwietniu 2020 roku zakończono procedurę dopuszczenia dronoida HERMES V8M do automatycznych lotów BVLOS w przestrzeni U-Space. Stało się to punktem wyjścia do stworzenia kolejnych elementów systemu DST, które Spartaqs sukcesywnie realizuje.
Na początek firma Spartaqs, wraz z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA podjęła przygotowania do wdrożenia systemu na obszarze woj. mazowieckiego, umożliwiając zwiększenie efektywności transportu przesyłek medycznych między szpitalami.
Możliwości systemu DST
Dronomaty służą do nadania i odbioru przesyłki przez jednostki BSP.
Misje transportowe są wykonywane przez dedykowane do tego celu platformy dronoidowe produkcji Spartaqs.
W zależności od wagi przesyłki oraz długości trasy, system samodzielnie dobierze odpowiednią platformę, która będzie oczekiwać na przesyłkę we właściwym dronomacie.
Gotowość technologiczna
Spartaqs w chwili obecnej jako jedyna spółka w kraju dysponuje technologią o poziomie gotowości umożliwiającym przeprowadzenie procedur dopuszczenia do lotów automatycznych w centrach miast.
Platforma dronoidowa Hermes została poddana szeregowi badań mających na celu potwierdzenie jej gotowości do lotów automatycznych BVLOS nad zabudową miejską.
Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego sprawdzali przygotowane przez Spółkę procedury awaryjne oraz dedykowane wyposażenie podnoszące bezpieczeństwo operacji
Wszystkie testy zakończyły się wynikiem pozytywnym oraz dopuszczeniem bezzałogowego statku powietrznego HERMES V8M o numerze rejestracyjnym SP-YHMS do lotów automatycznych BVLOS w przestrzeni U-Space
Dronoidy w walce z COVID-19
Historyczne wydarzenie – transport materiału biologicznego do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Warszawie miało miejsce 29 kwietnia 2020.
Był to pierwszy oficjalny lot automatyczny poza zasięgiem wzroku operatora według nowych, europejskich wytycznych, nadzorowany przez ULC i PAŻP.
Powyższe wydarzenie potwierdziło gotowość technologiczną Spartaqs wobec zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania transportowe, mogące usprawnić obecny nieefektywny system drogowy.
Dronoidy dedykowane usłudze DST to wielowirnikowe platformy bezzałogowe przeznaczone do transportu ładunków.
Ich konstrukcję cechuje wyjątkowa trwałość i duże możliwości udźwigu, wydłużony czas lotu i szerokie zdolności operacyjne w trudnych warunkach atmosferycznych.
W całości zaprojektowane i zbudowane w Polsce, z myślą o bezpiecznym i efektywnym przenoszeniu przesyłek, w tym również specjalistycznych przesyłek medycznych.
Dzięki stworzonej od podstaw konstrukcji taki dronoid cargo zapewnia wyjątkowo duży zasięg oraz dużą prędkość przelotu, a system zautomatyzowanego lotu umożliwia pracę bez udziału operatora, nawet w trudnych warunkach.
Oferowane konstrukcje zostały skonfigurowane tak, aby móc dostarczać w sposób bezpieczny i szybki przesyłki w środowisku U-Space.
Wsparcie
- Kontakt
- FAQ
- Blog
- Centrum wiedzy
Informacje
- Oferta
- Warunki zamówień
- MIL
- Praca
- Polityka prywatności
Kontakt
Spartaqs Sp. z o.o.
ul. Krasińskiego 29/9
40-019 Katowice
e-mail: biuro@spartas.com
Telefon: +48 533 232 575