Dronoid Hermes V8MT z sukcesem wykonał pierwszy, historyczny lot nad Warszawą, przenosząc próbki do badań na wirusa COVID-19 między szpitalami

kwi 30, 2020 | Aktualności

Transport próbek nad Warszawą dronoidem Hermes V8MT zrealizowany z sukcesem! Dronoid dwukrotnie przeleciał w trybie automatycznym całą trasę między szpitalami i bezpiecznie wylądował bez udziału operatora.

Pierwszy historyczny lot nad miastem dronoida transportowego Hermes  V8MT produkcji polskiej firmy Spartaqs Sp. z o.o. odbył się 29 kwietnia 2020 roku w Warszawie i przebiegł zgodnie z planem, mimo padającego deszczu i silnych porywów wiatru.

Dronoid Hermes V8MT na swoim pokładzie przewiózł próbki do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 pomiędzy dwoma szpitalami – Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie przy ul. Wołoskiej, a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha.

Dronoid Hermes V8MT powstał trzy lata temu i od tamtej pory jest przez Spartaqs nieustannie rozwijany. Ostatni rok był czasem intensywnych testów, które były prowadzone m.in. na obszarze Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów na Śląsku, udostępnionego dzięki uprzejmości GZM (Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii). Na testy składały się loty autonomiczne na dystansie 18 km, loty w złych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieżyca), a także symulowane sytuacje awaryjne.

Hermes V8MT to platforma, która została opracowana z myślą o transporcie pilnych przesyłek w miastach, w tym również przesyłek medycznych takich jak krew, leki i próbki do badań. Dronoid Hermes posiada specjalne zabezpieczenie pojemnika cargo przed otwarciem go przez osoby do tego nieuprawnione.

Ostatnie testy zakończyły się 24 kwietnia br. na lotnisku dronowym w podwarszawskim Wilanowie, gdzie firma Spartaqs uzyskała ostateczne dopuszczenie dronoida Hermes V8MT do lotów poza zasięgiem wzroku przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Równolegle do testów dronoida Hermes, trwały przygotowania trasy lotu i analiza terenu w jej otoczeniu. Zarówno przygotowania jak i sam lot były nadzorowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, która  przy okazji przelotu Hermesa V8MT przeprowadziła testy centralnego systemu lokalizacji dronów PansaUTM.

W organizację wydarzenia włączyli się eksperci d/s medycyny taktycznej TCCC Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz eksperci d/s bezzałogowych statków powietrznych Służby Ochrony Państwa, którzy czuwali nad bezpieczeństwem tego przełomowego wydarzenia.

Zasadność wykorzystania dronów do transportu medycznego w czasie pandemii koronawirusa wskazuje Dyrekcja Szpitala MSWiA. Nowy rodzaj transportu ma wspomóc służbę zdrowia w sprawnym transportowaniu próbek do badań na obecność wirusa, co korzystnie przełoży się na ilość wykonywanych testów.

Udany przelot dronoida Hermes V8MT pokazał gotowość firmy Spartaqs sp. z o.o. do realizacji nowatorskiej usługi transportu dronami w miastach oraz pomiędzy nimi.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego historycznego wydarzenia.

KONTAKT

Spartaqs Sp. z o.o.
Zygmunta Krasińskiego 29/9
40-019 Katowice

E-mail:
biuro@spartaqs.com

Zadzwoń biuro:
+48 533- 232-575

Dział handlowy:

+48 572- 818 - 644

AKTUALNOŚCI

FORMULARZ KONTAKTOWY