+48 533 232 575 biuro@spartaqs.com

Dronoid Hermes V8MT Spartaqs Group na łamach Rzeczpospolita

paź 17, 2019 | Media o nas

Zapraszamy do przeczytania artykułu na portalu Rzeczpospolita pt. „Polskie miasta uchylą nieba bezzałogowcom. Najpierw medyczny dron-robot”.

Mowa tutaj o dronoidzie Hermes V8MT (Medical Transport) produkcji firmy Spartaqs, który po zakończeniu testów trwających w CEDD i uzyskaniu autoryzacji odpowiednich służb i instytucji, w listopadzie br. wykona pierwszy w Polsce, a być może i w Europie bezzałogowy lot z ładunkiem medycznym nad miastem.

Dronoid Hermes V8MT to wielowirnikowiec (klasy Hermes) przeznaczony przede wszystkim do wykonywania skomputeryzowanych misji automatycznych w dzień i w nocy, w trybie VLOS i BVLOS. Dzięki zastosowaniu 8 silników dużej mocy oraz pojemnika transportowego, dronoid może z powodzeniem przenosić ładunki medyczne oraz sprzęt zarówno pomiędzy placówkami medycznymi (np. szpitalami), a miejscem wypadku.

Maksymalny udźwig użytkowy tej platformy to 8 kg, niemniej udźwig chwilowy wynosi 14,5 kg.

Hermes może służyć jako powietrzny transport w mieście w ramach programu U-Space , a także jako powietrzny korytarz życia, który daje możliwość na szybsze dotarcie na miejsce zdarzenia i udzielenie pomocy poszkodowanym. Dronoid ten występuje w kilku odmianach, w zależności od zadania, jakie ma wykonać i użytych do tego celu modułów rozszerzeń.

“Do pierwszego w naszym kraju przelotu drona towarowego w mieście, w systemie BVLOS […]dojdzie na początku listopada. […] Hermes, bezzałogowy statek powietrzny (BSP) rodzimej firmy Spartaqs, wzbije się w powietrze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie w Warszawie i dostarczy przesyłkę medyczną do Instytutu Kardiologii w Aninie”
– można przeczytać w artykule Michała Duszczyka pt. „Do miast wlecą roboty”, w tradycyjnym wydaniu gazety Rzeczpospolita
( wyd. z dn. 17.10.2019 r. Nr 243)

Zapraszamy!

Wsparcie

Informacje

Kontakt

Spartaqs Sp. z o.o.
ul. Krasińskiego 29/9
40-019 Katowice
e-mail: biuro@spartas.com
Telefon: +48 533 232 575