+48 533 232 575 biuro@spartaqs.com

Lot dronoida Hermes V8MT ze szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie zakończony sukcesem!

lis 17, 2020 | Aktualności

Odpowiadając na potrzeby Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, związane ze wsparciem służb medycznych w walce z pandemią COVID-19, w dniu 17 listopada 2020 roku nasza firma przeprowadziła pierwsze przeloty techniczne z transportem medycznym na trasie szpital tymczasowy PGE Narodowy, a CSK MSWiA w Warszawie, otwierając tym samym pierwszy w Polsce, dronowy most powietrzny pomiędzy tymi dwoma placówkami.

Dronoid transportowy Hermes V8MT pokonał tego dnia łącznie dystans 15 km (7,5 km w jedna stronę w czasie 12 minut), w locie automatycznym i w trybie BVLOS, przenosząc próbki wymazowe na obecność COVID-19 do testów laboratoryjnych.

Zobacz post wraz z zdjęciami i klipami wideo na naszym profilu Facebook:

Warunki atmosferyczne podczas lotu dronoida były dobre, a pojawiające się porywy silnego wiatru nie miały wpływu na przebieg misji, która zakończyła się sukcesem. Przeprowadzone loty wykazały, że transport realizowany za pomocą dronów – przy wszystkich swoich dodatkowych zaletach – może być przede wszystkim bezpieczniejszy i wielokrotnie szybszy od transportu kołowego w obszarze zurbanizowanym.

Warto nadmienić, że dronoid był sterowany przez operatorów znajdujących się w siedzibie firmy Spartaqs w Mikołowie, 318 km od Warszawy. Z kolei nadzór nad przebiegiem misji odbywał się w dwóch CKL-ach (Centrach Kontroli Lotów) Spartaqs, zlokalizowanych na terenie Stadionu Narodowego oraz Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie.

Zobacz klip wideo z przygotowań do lotu Hermesa:

Inicjatywa powietrznego, dronowego korytarza życia powstała z chęci wsparcia służb medycznych w walce z obecnie szerzącą się pandemią, zatem w pierwszym kroku chcemy, by dronoidy transportowały próbki do badań na obecność koronawirusa. W drugim i kolejnym chcemy rozszerzyć ten zakres również o inne materiały biologiczne, w tym krew i organy do przeszczepów, a także transport leków.

Jako jedyni w kraju posiadamy flotę dronów, zdolnych do realizacji tego typu zadań nawet w trudnych warunkach pogodowych. Medyczny transport między szpitalami to również część projektu budowy DST – Dronowego Systemu Transportowego Spartaqs, który docelowo będzie oparty o sieć dronomatów i NOD-ów (zautomatyzowanych platform ładujących i przechwytujących BSP) oraz samolotów typu Ultralight. DST ma dać możliwość bezpiecznego, sprawnego i błyskawicznego przenoszenia towarów, ładunków i paczek przy pomocy BSP na terenie całego kraju, tym samym rewolucjonizując dotychczasowe postrzeganie zarówno branży dronowej jak i spedycyjnej. Nadciąga kolejna fala, tym razem jednak jest to fala rewolucji technologicznej, pod polskim sztandarem i hasłem: “Bezpieczeństwo bez kompromisów”.

Zobacz jak wyglądał start dronoida spod Stadionu Narodowego:

Zarząd Spółki jest dumny i dziękuje całemu zespołowi za wysiłek i zaangażowanie włożone w realizację projektu dronoida transportowego, bez którego osiągnięty sukces nie byłby możliwy.

Szczególnie dziękujemy Dariuszowi Werschnerowi, koordynatorowi lotu z ramienia Spartaqs.

Dziękujemy również wszystkim instytucjom i służbom zaangażowanym w projekt, za okazane zaufanie i wsparcie:
– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA
– Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
– Komenda Główna Policji
– Służba Ochrony Państwa
– Urząd Lotnictwa Cywilnego
– Państwowa Straż Pożarna
– Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej PIB
– Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
– Miasto Stołeczne Warszawa
– Politechnika Poznańska
– Operator stadionu PGE Narodowego PL.2012
– Esri Polska
– Fundacja Instytut Mikromakro

Pełna relacja foto-wideo pojawi się wkrótce na naszym profilu.

Obserwuj nas na:

Wsparcie

Informacje

Kontakt

Spartaqs Sp. z o.o.
ul. Krasińskiego 29/9
40-019 Katowice
e-mail: biuro@spartas.com
Telefon: +48 533 232 575