+48 533 232 575 biuro@spartaqs.com

Łazik marsjański Spartaqs Group na European Rover Challenge 2021

wrz 16, 2021 | Aktualności

European Rover Challenge to prestiżowe wydarzenie kosmiczne będące połączeniem międzynarodowych zawodów pojazdów bezzałogowych (łazików, dronów) z pokazami naukowo-technologicznymi.

Wydarzenie jest również miejscem spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych.

Gośćmi specjalnymi poprzednich edycji ERC byli m.in. Steve’a Jurczyka – były wiceszef NASA , Harrison Schmitt – astronauta NASA i członek legendarnej misji Apollo 17 oraz Tim Peake – astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegł maraton londyński.

Tegoroczna edycja ERC miała miejsce na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w dniach 10-12 września 2021, a jedną z jej największych atrakcji był specjalny marsjański tor tzw. Mars Yard, na którym drużyny z całego świata rywalizowały ze sobą wykonując za pomocą zaprojektowanych przez siebie łazików zadania podobne tym, z którymi będą musiały zmierzyć się roboty podczas prawdziwych misji marsjańskich. Tegoroczni uczestnicy zawodów rywalizowali w dwóch formułach: stacjonarnej (ON-SITE) i zdalnej (REMOTE).

ERC to również strefa inspiracji – przestrzeń wystawiennicza, w której goście wydarzenia mają okazję zapoznać się z prezentowanymi technologiami, wziąć udział w warsztatach a także porozmawiać o kosmosie z entuzjastami tej dziedziny nauki.

Firma Spartaqs dzięki uprzejmości Politechniki Świętokrzyskiej miała możliwość zaprezentowania na stoisku uczelni swoją propozycję konstrukcji pojazdu marsjańskiego, zdolnego do wykonywania skomplikowanych misji badawczych w tym lotów rozpoznawczych na obszarach o obniżonej gęstości atmosfery, dzięki obecności dronoida na pokładzie pojazdu, zwiększającego zasięg możliwości badawczych z użyciem robotów marsjańskich.

Więcej na temat konstrukcji Fobos & Deimos mówi Sławomir Huczała, Współwłaściciel i Główny Konstruktor firmy Spartaqs oraz Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba w materiale #PŚk pt. ”Prawdziwa perełka strefy inspiracji #ERC”

Gratulujemy również zespołowi Impuls Team Polska Politechniki Świętokrzyskiej, którzy w tym roku po raz czwarty zostali zwycięzcami #ERC2021 pokonując 40 drużyn z całego świata zakwalifikowanych do finałowego etapu konkursu w zmaganiach łazików marsjańskich na torze Mars Yard.

Wsparcie

Informacje

Kontakt

Spartaqs Sp. z o.o.
ul. Krasińskiego 29/9
40-019 Katowice
e-mail: biuro@spartas.com
Telefon: +48 533 232 575