Spartaqs na posiedzeniu grupy GZM

Aktualności

10 października 2018 r. w Katowicach odbyło się posiedzenie grupy roboczej 10/10, której zadaniem jest zdefiniowanie zakresu oraz specyfikacji pierwszych usług realizowanych w oparciu o drony w metropolii śląskiej. Usługami tymi będą: monitoring źródeł smogu, wykrywanie i zbieranie dokumentacji procederu nielegalnych wysypisk odpadów oraz próbne transporty paczek.

Na spotkanie w Metropolia GZM został zaproszony w roli eksperta Pan Sławomir Huczała, Współwłaściciel i Główny Konstruktor Spartaqs. W trakcie dyskusji nad metodologią badania stężenia gazów zawartych w dymie kominowym, zaproponował innowacyjną i skuteczną metodę pozyskiwania próbek dymu poprzez pobieranie ich systemem dronowym do specjalistycznego żelu. Próbka pozyskana w taki sposób może stanowić dowód w sądzie, czego nie można zrobić stosowanymi obecnie metodami. Możliwość wystawienia mandatu za nielegalne spalanie śmieci stanie się w tym wypadku dostępna i możliwa do realizacji.

Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele miast Katowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Siemianowic i Bytomia, przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Straży Miejskiej. Gospodarzem była Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia.